in ,

Aj mýtus je nebezpečný vírus. Nová hra Pandémia+ chce otvorene hovoriť o HIV

Ako sa na Slovensku žije s diagnózou HIV? Nová hra Divadla NOMANTINELS s názvom Pandémia+ vychádza z rozhovorov s ľuďmi, ktorí počas korona krízy zažívali ťaživé déjà vu. 

Každý deň na Slovensku zvádzajú boj s absurdnými dezinformáciami a snažia sa búrať tabu v sebe aj v iných. 

Premiéru bude mať inscenácia 17. a 18. októbra v kultúrnom centre Pakt a bude otváracím programom 10. ročníka festivalu Drama Queer. V niekoľkých scénach sa odkrývajú problémy, ktorým ľudia s HIV čelia v ambulanciách, partnerských, rodinných či milostných vzťahoch.

Aj mýtus je nebezpečný vírus. Nová hra Pandémia+ chce otvorene hovoriť o HIV
Foto zo skúšky NoMantinels

Jeden z príbehov sa začína šteklivým bozkávaním sa v klube. To by bolo predzvesťou vášnivej noci dvoch príťažlivých mužov, keby jeden z nich neskrýval tajomstvo a druhý nedostal strach. Vzťah ďalšieho páru rozdelí nečakaná pandémia na diaľku, prepojení zostávajú len vďaka videohovoru a spoločnej pozitivite.

Dve ženy z malomesta riešia predsudky okolia, zatiaľ čo sa jedna z nich pripravuje na ťažký pôrod. Posledný hrdina je síce osamote, no zvádza so sebou nebezpečný monológ. Oplatí sa žiť, hoci je zo seba nekonečne zhnusený? Každému z nich do života zasiahne osudová diagnóza, ktorá pre milióny v minulosti znamenala smrť. 

Pandémia+ je novou inscenáciou divadla NOMANTINELS, ktoré už prinieslo úspešné diela ako Príbeh geja, príbeh lesby alebo Socializmus s teplou tvárou. Hru napísal Andrej Kuruc a Marek Hudec.
Inscenáciu režíruje Juraj Bako z Divadla φ., ktorý v minulosti zaujal s inscenáciou Δ Ψ (Nyuli- Zajko) vychádzajúcou z denníkových zápiskov Ladislava Mednyánszkého. Intenzívny zážitok sľubuje využitie prvkov performancie, videoartu a koncertu.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?