in

LGBTI pochod v Bratislave pred 20 rokmi? Pozrite si fotky z histórie dúhového hnutia

LGBTI komunita vďačí za súčasnú slobodu aktivistom a aktivistkám, ktorí s obrovským úsilím bojovali za rovnoprávnosť nás všetkých už desiatky rokov späť. Dúhové hnutie z 90. rokov a na prelome milénia zachytávajú tieto unikátne fotky, o ktoré sa s nami podelila jedna z kľúčových postáv LGBTI aktivizmu Hana Fábry. 

„Cítim hrdosť a nostalgiu; hrdosť, lebo sa nevzdávame, a nostalgiu, lebo moja generácia zažila výnimočné časy, objavovanie samých seba v objavovaní slobody. A boli to veľmi silné časy, plné nových emócii, vzťahov a neopakovateľného živelného entuziazmu. Dopriala by som tie emócie každej a každému z nás. A bola by som rada, keby sa pamäť jednotlivcov stala posilnením cesty k rovným právam a dobrému životu pre všetkých,“ uviedla Hana.

Pozrite si fotky z histórie dúhového hnutia
Pohladnica výtvarníčky Bey Gal, ktorú v 90. rokoch roznášali po baroch a kaviarňach v Bratislave.

Ivan Požgai

Významná postava dúhovej histórie na Slovensku. Spoluzakladal združenie Ganymedes, bol zároveň aj partnerom prezidenta združenia Mariána Vojteka. V máji 2006 zomrel ako 37-ročný na zlyhanie srdca. „Dodnes je nenahraditeľný. Ako priateľ aj ako verejne činná osobnosť,“ zdôverila sa Hana Fábry.

Časopis Atribút

Išlo o politicko-spoločenský mesačník, ktorý sa dal kúpiť v bežnej distribúcii a bol dostupný aj v knižniciach. Venoval sa LGBTI otázkam. Pri jeho začiatkoch stálo združenie HaBiO, neskôr ho vydávalo Prvé lesbické združenie Museion. Vychádzal v rokoch 2000 až 2002, zanikol pre nedostatok peňazí. Redakciu viedla Hana Fábry, súčasťou redakcie boli aktivistické osobnosti Ivan Požgai, Vanda Teocharisová a Monika Bertová. „Na fotke chýba Jozef Gréč, ktorý sa za HaBiO o Atribút zaslúžil zrejme najviac. Písal totiž projekty a v tej dobe bol v tomto smere možno najlepší,“ spomína Hana.

Dúhové protesty

Máte obavu vyjsť v súčasnosti s dúhovou vlajkou na ulicu? Pritom už na prelome milénia sa našli odvážni ľudia, ktorí s hrdosťou priniesli dúhu do bratislavských ulíc. Aj im vďačíme dnes za to, že Pride festivaly v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach sú v podstate bezpečným priestorom. Otvorene bojovali aj za našu budúcnosť. Prvá čiernobiela fotka zachytáva Pochod Inakosti v Bratislave v roku 2001. V popredí kráča Marián Vojtek, prezident Hnutia za zrovnoprávnenie homosexualných občanov Ganymedes, žiaľ, už nie je medzi nami. V pozadí je Jozef Gréč, jedna z najvýraznejších postáv časopisu Atribút a prvých ročníkov Gay Film Festivalu na Slovensku.

Petičná kampaň za prijatie životného partnerstva

V roku 2006 spustil Museion kampaň na podporu petície za prijatie životného partnerstva. Podpisy zbierali aktivisti a aktivistky (nielen) v Bratislave na svojich happeningoch na Hlavnom námestí, na Kamennom námestí či na Tyršovom nábreží. Na fotke vidno aj Jaroslava Gyurika a Pavla Čavojského, známych aktivistov, ktorí sa tiež v kampani angažovali. Petíciu podpísalo okrem tisícok „obyčajných“ ľudí aj množstvo osobností vtedajšieho ľudskoprávneho, spoločenského a politického života.

Deň boja proti homofóbii 

Každý rok 17. mája si LGBTI svet pripomína Medzinárodný deň boja proti homofóbii. V tento deň v roku 1990 bola homosexualita vyškrtnutá z medzinárodného zoznamu chorôb Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). V roku 2007 si Queer Leaders Forum, v tom čase ešte ako neformálny vzdelávací projekt Museionu, pripomenulo tento dôležitý dátum aj v uliciach Bratislavy, kedy pripravilo viacero osvetových akcií. Prvá fotka je z príprav na podujatie, na zábere je Hana Fábry s Romanou Schlessinger.

Dúhová Pohoda

Najväčší slovenský kultúrny festival prichýlil aj LGBTI stánok. Dúhová vlajka nad stanmi a pódiami Pohody po prvýkrát zaviala v roku 2006. Prvé lesbické združenie Museion vtedy „priviezlo“ do Trenčína aj značku Inakosti, aby v spoločnom stánku podporili petičnú kampaň za prijatie životného partnertsva, ktorú podpísali stovky návštevníkov a návštevníčok festivalu (na fotkách speváčka Oľga Záblacká a zakladateľ organizácie Ľudia proti rasizmu Laco Ďurkovič).


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Nováčik na teplých zoznamkách! Stačilo pár správ a už mal motýle v bruchu

Nováčik na teplých zoznamkách! Stačilo pár správ a už mal motýle v bruchu

Mať veľa sexuálnych partnerov! Prečo je to vlastne hanba?

Mať veľa sexuálnych partnerov! Prečo je to vlastne hanba?