in

Nevyhýbajú sa ani intímnostiam, projekt Teplé víno prináša otvorené rozhovory o LGBTI+

Foto: Peter Plichta

Nie je to téma, pri ktorej treba stíšiť hlas, život dúhovej komunity má veľa podôb a partia kamarátov chce otvorene hovoriť o tom, čo bežne zažívajú queer ľudia.

Za projektom Teplé víno je skupina 6 priateľov, ktorí sa počas pandémie v jeden večer stretli na Clubhouse a začali organizovať pravidelné štvrtkové online diskusie na teplé témy. Pozývali si dokonca aj rôznych hostí. Debatovali napríklad s ľuďmi z politiky, rozprávali sa s Luciou Plavákovou, Martinom Hojsíkom či Ondrej Prostredníkom, s ktorými preberali práva LGBTI+ osôb na Slovensku alebo o vzťah cirkvi a dúhovej komunity. Hostkou bola aj DJ-ka B-Complex alebo Miška Chrkavá či Denis Kendy z podcastu Sexuálna výchova.

Nevyhýbajú sa ani intímnostiam, projekt Teplé víno prináša otvorené rozhovory o LGBTI+
Foto: Peter Plichta

Ich debaty na Clubhouse mali veľkú odozvu, no ako sa zmierňovali opatrenia okolo pandémie, presúvali sa aj poslucháči a poslucháčky. „Po pandémii ľudia prestali používať Clubhouse, preto sme sa aj my prispôsobili a rozhodli sa začať nahrávať podcasty. Tak vznikol podcast Teplé víno, ktorého prvá epizóda je už vonku,“ prezradili nám tvorcovia. Ich zámerom je diskutovať a otvárať LGBTI+ témy, o ktorých si myslia, že sú na Slovensku zbytočne tabuizované.

Nevyhýbajú sa ani intímnostiam, projekt Teplé víno prináša otvorené rozhovory o LGBTI+

„Dúfame, že si na základe nášho podcastu ľudia budú môcť sami vytvoriť názor na nás a na tieto témy. Mnohí sa naučili byť tolerantnými a rešpektujúcimi voči LGBTI+ komunite práve vďaka tomu, že niekoho z tejto komunity osobne spoznali. Myslíme si, že nenávisť je veľmi prepojená s nevedomosťou a strachom z neznámeho,“ prezradil tím Teplého vína. Dúfajú, že vďaka podcastu pomôžu ďalším ľuďom pochopiť, že inakosť nie je až taká strašidelná a či dokonca nebezpečná.

Prvú časť podcastu o gej sexe si môžete pozrieť nižšie na Youtube alebo vypočuť na Spotify, Google Podcasts či Apple Podcasts. Ak chcete mať prehľad o ich ďalších plánoch, oplatí sa sledovať aj ich Instagram.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?