in

EÚ napína svaly, aby ukázala, že útlak LGBTI+ ľudí musí skončiť, zaznelo v diskusii Tepláreň naživo

Pozrite si videozáznam z diskusie Tepláreň naživo, ktorú sme mali tento týždeň v pondelok. Témou bolo, či EÚ vidí, čomu čelia na Slovensku LGBTI+ ľudia. Rozprával som sa o tom s europoslancom Vladimírom Bilčíkom, vedúcim kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku – Róbertom Sermekom a novinárkou Barbarou Zmuškovou z portálu Euractiv.

Orgány Európskej únie dôsledne sledujú, čo sa u nás deje. O silnejúcej homofóbii a transfóbii vedeli už aj pred teroristickým útokom na Tepláreň. Majú však obmedzené kompetencie v rodinných a sociálnych otázkach, takže nemôže národným vládam nariadiť, aby prijali napríklad životné partnerstvá. 

Ako aj zaznelo v diskusii, Európsky parlament jednoznačne odsúdil teroristický útok na Tepláreň – za rezolúciu, vyzývajúcu našu vládu, aby zabezpečila rovnoprávne postavenie LGBTI+ ľudí, hlasovala zásadná väčšina Európskeho parlamentu. Je priznáčné, že spomedzi 14 slovenských europoslancov iba šiesti podporili návrh rezolúcie. Takéto vyhlásenie Európskeho parlamentu je skôr hodnotovým apelom, ktorý však nemá právnu záväznosť, hoci je jasné, že ide o medzinárodnú hanbu Slovenska. 

Situáciu na Slovensku prišla monitorovať aj skupina europoslancov a europoslankýň. V decembri sa stretli s premiérom, zástupcami ministerstva kultúry, spravodlivosti, vnútra, rovnako aj so zástupcami bezpečnostných zložiek, ale aj médií či občianskeho sektora. Ako sme sa dozvedeli počas diskusie, všetky oslovené štátne orgány prejavili ochotu stretnúť s vyslanou komisiou z Európskeho parlamentu. V porovnaní s Maďarskom či Poľskom je to vraj dobrý signál, keďže tamojšie štátne orgány často ani nie sú ochotné spolupracovať. Otázkou však samozrejme zostáva, či naši predstavitelia a predstaviteľky štátu naozaj chcú úprimne riešiť zlé postavenie LGBTI+ ľudí, alebo sa len snažia zamiesť pod koberec dokonca aj teroristický útok. 

Celú diskusiu si môžete pozrieť na Youtube. 

Ďalšie vydanie Teplárne naživo bude v piatok 10. 3., tento raz sa budeme zaoberať dezinformáciami o LGBTI+ osobách. Viac informácií nájdete tu.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?