in

Český futbalový reprezentant otvorene: Som gej!

Foto: Skysports

Jakub Jankto je český profesionálny futbalista, hrá za pražskú Spartu a je aj záložníkom v českom národnom tíme. Včera spravil na sociálnych sieťach vyhlásenie, v ktorom uviedol, že už sa nechce viac skrývať a žiť v strachu. A verejne oznámil svoju orientáciu. 

„Ako všetci ostatní, chcem aj ja slobodne žiť svoj život. Bez strachu, bez predsudkov, bez násilia. Ale s láskou. Som homosexuál. A už sa nechcem dlhšie skrývať,“ uviedol vo videu na Twitteri.

Český futbalový reprezentant otvorene: Som gej!

Následne sa spustila záplava reakcií, kde však prevažuje podpora od ľudí z mnohých kútov sveta. Dočkal sa jej aj zo strany domovskej Sparty. „Jakub Jankto pred časom otvorene prehovoril o svojej sexuálnej orientácii s vedením klubu, trénerom i spoluhráčmi. Všetko ostatné sa týka jeho osobného života. Žiadne ďalšie komentáre. Žiadne ďalšie otázky. Máš našu podporu. Ži svoj život, Jakub,“ odkázala Sparta.

Jeho verejný coming-out je povzbudením pre mnohých LGBTI+ ľudí. A rovnako veríme, že dodá odvahu aj ďalším známym športovcom a športovkyniam, aby mohli slobodne žiť vlastnú identitu.

Mimochodom, o téme coming-outu vo futbale rozpráva aj tanečné predstavenie Jozefa Vaľa, ktoré si môžete pozrieť túto stredu v Trnave.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?