Prečo sa mnohí politici a političky stále boja otvorene hovoriť o svojej orientácii či rodovej identite? A ako môžu slová, ale aj mlčanie mocných ovplyvniť životy LGBTI+ ľudí a ich blízkych? O otvorenosti, coming-oute, ale aj cynizme na politickej scéne bola diskusia Tepláreň naživo s poslankyňou NR SR Luciou Plavákovou a bývalým hovorcom prezidentky Martinom Strižincom.
Hoci sú kvír ľudia pre mnohých slovenských politikov a političky stále terčom, podľa skúsenosti Lucie Plavákovej a Martina Strižinca nie sú mnohí z nich autenticky homofóbni a nenávistné prejavy len využívajú, aby získali voličské preferencie. Je to teda možno ešte cynickejšie, keďže viacerí majú vo svojom blízkom okolí LGBTI+ ľudí.
Podľa Lucie Plavákovej si mnohí z nich neuvedomujú, aký ničivý dopad môžu mať ich slová na životy konkrétnych ľudí, keď si napríklad nedávno iba 13-ročný chlapec siahol na život pre homofóbnu šikanu. „Možno ich to na krátky čas zasiahne, ale myslím si, že z hľadiska politických bodov, ktoré získavajú útokmi na kvír ľudí, s tým bohužiaľ v najbližšej dobe neprestanú,“ myslí si Lucia.
Podobne to vidí aj Martin Strižinec: „Tému zneužívajú na stimuláciu vlastných voličov, ktorých musia permanentne držať v strachu z nepoznaného. Tento model tu je už desaťročia a vždy sa vymení aktér. Raz to boli Maďari, potom migranti, Rómovia, teraz sú to kvír ľudia a Ukrajinci,“ hovorí. Podľa jeho slov sa snažia tak viacerí politici a političky vytvárať fiktívneho nepriateľa, ktorý je vraj zodpovedný za všetko zlé, a tým ospravedlňovať vlastné zlyhania pri riešení problémov krajiny.
Lucia Plaváková ilustruje vypočítavosť politikov a zneužívanie LGBTI+ témy aj vlastnou skúsenosťou, keď na ňu súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v predvolebnej diskusii útočil a šíril dezinformácie. „Cítila som sa ako po zápase v bahne. Potom sme išli výťahom a on sa zrazu spýtal: ‚Čo vás ešte dnes čaká?‘ Bola som úplne v šoku,“ spomína.

Nielen vládna koalícia, ale často aj opozičné strany reagujú nepriateľsky na LGBTI+ ľudí. Lucia Plaváková však vidí v opozícii posun a zmenu vo vnímaní queer osôb. „Sú tam mnohí dobrí ľudia, ktorí ešte môžu mať homofóbne postoje, ale minimálne sa to snažia pochopiť, vnímať, a myslím si, že môžu dospieť k nejakému posunu,“ vraví. Pri negatívnych postojoch voči transrodovým ľuďom sa však domnieva, že zo strany mnohých politických aktérov a aktérok ide nielen o kalkul na voličov, ale o hlboké predsudky.
Jedno hovoria, iné robia
Po tom, čo bývalý poslanec a súčasný minister Rudolf Huliak vulgárne útočil na Luciu Plavákovú, boli z jeho správania pobúrení aj viacerí poslanci koalície. „Z opozície som cítila veľkú podporu všetkých strán, ale prekvapilo ma množstvo poslancov Smeru. Niektorí boli naozaj ľudsky otrasení. Keď sme však predniesli uznesenie s apelom, aby sa Rudolf Huliak ospravedlnil a aby jeho útok odsúdila NR SR, tak neboli schopní zahlasovať. A teraz to vyhrotili tým, že pána Huliaka vymenovali ministrom,“ vraví Plaváková.
Lucia to nedokáže prijať aj vzhľadom na teroristický útok pred Teplárňou. „Po vražde Juraja a Matúša to doteraz nedokážem spracovať, ako ešte dokážu stupňovať nenávisť voči kvír ľuďom. Keď už nedokážu situáciu zlepšiť, nech aspoň neútočia,“ dodáva.
Prelomiť mlčanie pre dobro iných
Coming-out nemôžeme od nikoho žiadať. Ideálne by bolo, keby sme ho ani nemuseli robiť a boli by sme automaticky prijatí v našej rôznorodosti. Mnohí, a niektorí veľmi populárni, kvír politici a političky by však svojim príbehom mohli prispieť k zlepšeniu postavenia LGBTI+ ľudí.
Martin Strižinec spomína, že pred verejnosťou spravil coming-out po teroristickom útoku na Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. „Málokto má potrebu ísť sa o tom vyrozprávať do novín, ale povedal som si, že som verejne činná osoba a je to to najmenej, čo môžem spraviť pre akceptáciu LGBTI+ ľudí. Bezprostredne mi potom písali rodičia LGBTI+ detí a ďakovali mi. Coming-out sa netýka len jedného človeka, ale celého okolia, rodiny. Sú to desiatky ľudských príbehov,“ vraví.
Rozumie zároveň LGBTI+ ľuďom, ktorí žijú na vidieku alebo v malých mestách, a majú obavy z toho, ako zareagujú ich susedia a či ich coming-out nepripraví o bezpečie. „Ale inak to komplikuje život. Nebyť sám sebou je veľmi diskomfortné. Vlastne mi je až ľúto takých ľudí,“ dodáva.

Čo by mohlo pomôcť slovenským kvír politikom a političkám?
Lucia Plaváková považuje za najdôležitejšiu vec pre kvír politikov a političky mať rešpektujúce a priateľské zázemie a funkčný tím. „Keď som prežívala to hrozné obdobie s Huliakom, tak náš predseda poslaneckého klubu stál vždy pri mne a celý náš poslanecký klub ma podporoval. Základ je mať vo svojom okolí dobrých ľudí a podporovať sa,“ vraví.
Podľa Martina Strižinca pomôže odhodlanie, trpezlivosť a tiež to, kam smerujeme vlastnú pozornosť. „Sme zahltení tonami zbytočných informácií, analyzujeme nepodstatné slová a výroky treťoradých politikov. Nechávame sa tým unášať a uniká nám, že napriek tomu je tu veľa ľudí, ktorí niečo robia, menia mestá a obce. Skúsme zmeniť to, čomu dnes budeme venovať pozornosť a či má zmysel nechať sa každý deň otráviť tým, čo hovorí nejaký minister,“ uzatvára Martin Strižinec.
Záznam celej debaty si môžete pozrieť na tomto linku. Tepláreň naživo je sériou diskusií, ktorá ukazuje rôzne aspekty života LGBTI+ ľudí a približuje otázky, ktoré rieši dúhová komunita na Slovensku. Podujatie podporila Rosa Luxemburg-Stiftung, zastúpenie v Českej republike.