in

Protesty za práva dúhovej komunity boli už v roku 1992, spoznajte históriu PRIDE na Slovensku

Fotka z Pochodu tolerancie 2001 / zdroj: združenie Altera

Na webe Dúhového PRIDE Bratislava nájdete sériu unikátnych článkov, ktoré približujú korene a vývoj slovenských dúhových festivalov.

„V socialistickom Československu síce v roku 1961 došlo k dekriminalizácii homosexuality dospelých ľudí, no vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia boli štátnou socialistickou ideológiou dlho považované za buržoázny neduh. Okrem toho, že chýbalo pozitívne zobrazovanie LGBTI+ ľudí v štátom ovládaných médiách či kultúre, nemohla táto komunita zakladať ani vlastné združenia a spolky. Až po Nežnej revolúcii v roku 1989 sa v mladom demokratickom štáte obnovila sloboda zhromažďovania bez obáv z represií,“ píše v úvode Veronika Valkovičová, ktorá je autorkou časti o prvých dúhových protestoch. V texte približuje, že prvý verejný protest na podporu lesieb, gejov a bi osôb bol už 2. mája 1992 na Námestí slobody v Bratislave.

Na webe ďalej nájdete chronologický prehľad, ako sa vyvíjali naše queer festivaly. Dúhový PRIDE Bratislava začal svoju históriu písať 22. mája 2010. A hoci organizačný tím očakával vtedy len desiatky ľudí, na Hviezdoslavovom námestí ich nakoniec bolo takmer tisíc. Mnohým účastníkom a účastníčkam však utkveli v pamäti aj útoky neonacistov a vlažný prístup polície. 

Čo všetko sa odvtedy zmenilo? Ak chcete poznať našu PRIDE históriu, určite odporúčame túto skvele spracovanú sériu článkov. Nájdete ich na tomto linku.

Čo si myslíš o článku?