in

Manželstvo aj adopcie pre gejské a lesbické páry sú už realitou aj v Slovinsku

Foto: FB Ljubljana Pride

Kým Slovensko je sto rokov za opicami, vo svete pribúdajú krajiny, kde môžu teplé páry oficiálne spečatiť svoju lásku. Nedávno to bola Kuba, teraz už aj Slovinsko. 

Tamojší ústavný súd ešte v júli jasne povedal, že paragrafy, umožňujúce sobáše a adopcie len hetero párom, sú diskriminačné. Rozhodnutím sa následne musel zaoberať parlament a upraviť predmetný zákon, aby bol v súlade s rozsudkom súdu. Za manželstvá a adopcie aj pre homosexuálne páry nakoniec hlasovalo tento týždeň 48 zákonodarcov z vládnej stredoľavicovej koalície. Proti bolo 29 poslancov a poslankýň z pravicových strán. V Slovinsku tak majú LGBTI+ ľudia po dlhých rokoch boja za rovnoprávnosť konečne dôvod na radosť. 

U nás sú vzdialeným snom aj obyčajné životné partnerstvá, nie to ešte manželstvá. V utorok takto zameraný zákon predložil na hlasovanie do nášho parlamentu Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska. Jeho návrh získal podporu 31 poslancov a poslankýň. A hoci je to historicky najvyššia podpora, ani zďaleko to nestačí, aby životné partnerstvá vstúpili do platnosti.

Čo si myslíš o článku?