in

Festival transrodovej kultúry: Svet podľa Gabriela bude už túto sobotu v Bratislave

Už 4. ročník festivalu ponúkne diskusiu, prednášku, film, divadlo, koncert aj afterparty. Podujatie bude hostiť v sobotu 18. júna A4 – priestor súčasnej kultúry. 

Festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela vznikol na základe príbehu tragicky zosnulého Gabriela Švábenského, ktorý spáchal samovraždu. Gabriel bol transrodovým človekom, narodil sa ako dievča a aj napriek úsiliu a podpore všetkých blízkych, ktorí ho milovali, sa rozhodol dobrovoľne ukončiť svoj život. Hlavným motívom festivalu je upozorňovať na kritickú situáciu transrodových ľudí a približovať ich životy a problémy väčšinovému publiku.

Štvrtý ročník festivalu sa bude zaoberať otázkou, či politické kresťanstvo je hrozbou pre ľudské práva, čo bude aj hlavným motívom diskusie, ktorú tentoraz povedie Martin Staňo a rozprávať sa bude s advokátkou a aktivistkou Luciou Plavákovou, psychiatrom Michalom Patarákom a sociológom Michalom Vašečkom. Okrem diskusie sa môžete tešiť na projekciu skvelého švédskeho dokumentu Gabi, prednášku MUDr. Pataráka, predstavenie divadla STOKA s názvom Bordeline, koncert kapely Puding Pani Elvisovej a afterparty s DJom Reverendom. Ako sprievodné podujatie festivalu vystaví svoje diela výtvarníčka Paula Gogola. Podrobnosti nájdete na Svetpodlagabriela.sk.

Čo si myslíš o článku?