in

Nie je to len tanec, je to príbeh ľudí, ktorí bojovali o dôstojnosť

Foto: Barbara Kollárová

Tanečný štýl vogue má fascinujúcu históriu. Nie je to len o sexy pózach a o tom, ako byť cool… Je to predovšetkým hnutie ľudí, ktorí boli na okraji spoločnosti pre svoju farbu pleti, pôvod, orientáciu či rodovú identitu. Jedného dňa si však povedali: A dosť, aj my si zaslúžime rešpekt!

Zakladateľka slovenskej vogue scény Monika Prikkelová sa rozhodla priblížiť tento pútavý príbeh aj nášmu publiku. Na svojom webe v slovenčine zhrnula históriu ballroom kultúry: “História organizovania bálov siaha až do druhej polovice 19. storočia. Existuje záznam o tom, že už v roku 1869 sa konal ‘queer masquarade ball’, maškarný bál pre teplých, v Harleme v New Yorku. Viacero záznamov z 20. rokov 20. storočia opisuje, že tieto bály, nazývané ‘Drag balls’, boli populárnym miestom pre queer komunitu v Harleme a združovali aj 6 000 ľudí. ‘The Harlem was in vogue’, Harlem bol v móde, lebo sa na týchto podujatiach stretávala černošská queer komunita a Drag Queens s významnými belošskými celebritami. Na báloch hrala populárna hudba a prítomní sa na ňu bavili. Muži sa prezliekali za ženské postavy, ženy za mužské a potom súťažili o to, kto má najkrajší kostým. Väčšina kostýmov bola inšpirovaná hviezdami z Las Vegas a bola pompézna a glamour.”

Vogue - Nie je to len tanec, je to príbeh ľudí, ktorí bojovali o dôstojnosť
Foto: Barbara Kollárová

Určite sledujete Monikin web, vysvetľuje tam aj rozdelenie kategórií na báloch, a takisto pojmy ako chop, 10s, LSS, house a ďalšie slová typické pre vogue scénu. Ak by vás jej blog inšpiroval a chceli by ste si to vyskúšať v praxi, tak odporúčame jej kanál na Youtube. Tam zverejňuje tutoriál Pózuj s Monikou, kde vás jednoducho naučí základné finty. Naposledy pridala lekciu, kde ukazuje, ako sa robí najcool vec vo vogue: dip. Tak pekne trénujete, ale nedolámte si nohy. A ak by ste chceli vidieť aj predošlé časti, tak kliknite na prvú lekciu, tu nájdete druhú lekciu a tu tretiu a štvrtú lekciu.

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Mal byť farárom, namiesto toho hrá ako DJ aj na teplých akciách

Mal byť farárom, namiesto toho hrá ako DJ aj na teplých akciách

Kde zažívajú LGBTI ľudia najčastejšie diskrimináciu?

Kde zažívajú LGBTI ľudia najčastejšie diskrimináciu?