in

Prezidentka si zastala LGBTI ľudí, uviedla, že viacero gejov má aj vo svojej blízkosti

Foto: Jakub Kováč

V programe prebiehajúceho festivalu Dúhový PRIDE Bratislava sa objavila aj prezidentka Zuzana Čaputová. V Novej Cvernovke sa rozprávala s rodičmi LGBTI ľudí a ich rodinami o tom, ako sa im žije na Slovensku. Organizátorom diskusie bola Iniciatíva Inakosť. 

„Rodina – pre mňa je to láska, bezpečie, domov, moji najbližší, podpora, a to sú hodnoty, ktoré si viem predstaviť, že napĺňajú aj ľudí rovnakého pohlavia, ktorí sa rozhodnú spolu žiť. Moji kolegovia, mimochodom, viacerí z nich takisto gejovia, skvelí ľudia, kvalitní ľudia, odborníci, so svojimi vzťahmi a súkromnými životmi môžu byť príkladom pre mnohých. Spolu s nimi sa radíme, hľadáme cestu, konzultujeme s odborníkmi, ako ten môj mandát využiť aj pri tejto téme čo najviac v prospech veci,“ uviedla prezidentka počas diskusie. 

S prezidentkou diskutovali Zlatica Maarová a Dagmar Horná, ktorých dcéry s partnerkami vychovávajú svoje deti, a Elena Martinčoková, ktorej syn sa v Luxemburgu oženil so svojím priateľom. Zúčastnila aj Pavlína Fichta Čierna, mama transrodového chlapca Johanna. Posledným hosťom bol Waldemar Švábenský, ktorý organizuje festival transrodovej kultúry Svet podľa Gabriela. Švábenský začal festival organizovať po tom, čo jeho syn Gabriel, nádejný umelec a transrodový chlapec, spáchal v marci 2018 samovraždu. Moderátorkou bola Barbora Mareková. Nižšie nájdete záznam diskusie.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?