in

LGBTI+ témou strašili mnohí politici, no pomáhali tak len extrémistom, tvrdí riaditeľ Inakosti

Naše životy zneužívajú na to, aby rozdúchavali emócie a získavali na nás politické body. O tom, kto a prečo šíri hoaxy a konšpiračné teórie o dúhovej komunite, sme sa bavili v rámci diskusie Tepláreň naživo.

Queer ľudia sú  aktuálne druhým najčastejším terčom dezinfo scény. Ako potvrdil Martin Macko z Inakosti, najmä sociálne siete sú zahltené množstvom klamstiev o LGBTI+ ľuďoch. Aj po teroristickom útoku na Zámockej sa objavilo množstvo hoaxov. Je smutné, že tie najzdieľanejšie články boli práve plné klamstiev a zavádzaní. Macko sa vyjadril, že nenávistné a klamlivé príspevky šírili aj politici a političky z tzv. štandartných strán, no podľa jeho slov tie tak veľa nezískali, skôr to posilnilo extrémistov. 

Na pokrútenom obraze o LGBTI+ ľuďoch sa žiaľ v minulosti podieľali aj mainstreamové médiá. Ako však uviedla novinárka Mia Žureková, nešlo úplne o zámer, problémom bola skôr slabá vzdelanosť viacerých novinárov a novinárok v tejto téme. Potrebu dovzdelať sa mali mnohé redakcie po útoku na Tepláreň, ktorý bol pre viaceré médiá budíčkom.

Významným faktorom, prečo je v éteri toľko klamstiev a manipulácií o queer osobách, je aj neprehľadnosť fungovania sociálnych sietí. Podľa slov europoslanca Vladimíra Bilčíka len málokto presne vie, ako sú nastavené algoritmy sociálnych sietí a aký obsah nám denne dávajú do pozornosti. Európska únia už aktuálne pracuje na tom, aby sa lepšie pozrela na mechanizmy Facebooku, Youtube a ostatných sociálnych médií, pretože práve tie sú často dôvodom rozšírenia klamstiev a následnej radikalizácie. 

Diskusia vznikla vďaka podpore EĽS, frakcie v Európskom parlamente.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?