in

Českí a slovenskí umelci chcú novou skladbou pomôcť k väčšiemu rešpektu voči menšinám

Slovenské hudobníčky Katarzia, Meowlau a ich českí kolegovia Ján Cina, TEZA, Ridina Ahmedová a ďalší zástupcovia rôznych umeleckých odvetví sa spojili v novej skladbe na podporu menšín. Piesňou a videom Propojený chcú tvorcovia prispieť k väčšiemu rešpektu a empatii na Slovensku a zároveň odkázať LGBTI+ ľuďom aj ďalším „minoritným“ komunitám u nás aj vo svete, že ich nenechajú žiť v strachu.

Pieseň vzišla zo stretnutia niekoľkých hudobníčok a producentiek – Katarzie (SK), Meowlau (SK), Blanky Maderovej (ČR) a Terezy Lavičkovej alias TEZY (ČR), ktorú slovenskí poslucháči môžu poznať z kapely teepee. Spevom, synťákmi a bicími sa na nej podieľali českí muzikanti Ján Cina, Aid Kid, Tonda Procházka, Ridina Ahmedová a Valentina Vlková. Vo videoklipe (kamera: Zdenka Sýkorová) vystupujú okrem spomínaných mien aj tanečníci z českého Národného divadla Fraser Roach a Jakub Rašek, ďalej Lenka Králová, Lejla Abbasová, Daniel Krejčík a ďalší hostia. Podstatnú emóciu dodávajú klipu domáce videá queer párov.

Prvá sloha piesne patrí speváčke Katarzii. Tá sa už dlhší čas zaoberá otázkami queer komunít a rovnoprávnosti. Rovnako so znepokojením sleduje situáciu na Slovensku: „Všetci máme právo žiť svoj vlastný príbeh a nikto nemá právo nás zaň súdiť alebo odsudzovať. Na Slovensku sme v rámci otázky prijímania inakosti stále „za opicami“. Osobne sa ma táto téma vždy dotýkala, pretože nemám rada žiadnu diskrimináciu. Preto sa rada zúčastňujem projektov, ktorými môžem aspoň emocionálne a hudobne podporiť všetkých, ktorí sa cítia odsudzovaní a napádaní za niečo, čo je súčasťou rozmanitosti našich osobností a životov.“

Českí a slovenskí umelci chcú novou skladbou pomôcť k väčšiemu rešpektu voči menšinám
Propojení

Cieľom skladby je vyjadriť pocity a zážitky niekoľkých českých a slovenských queer umelkýň, umelcov a ich spojencov; ide o reakciu na to, čo vnímajú ako stmievanie sa nad demokraciou. Či už ide o nárast násilia, nevraživosti a neporozumenia voči LGBTI+ ľuďom a ľuďom inej rasy a etnicity v Česku a na Slovensku, alebo o rasistické a homofóbne prejavy politikov, práve pomocou hudby chcú tieto javy odmietnuť a zvýšiť prepojenie a viditeľnosť rôznych skupín v spoločnosti.

V texte sa priamo reaguje na streľbu pred Teplárňou v Bratislave na jeseň 2022, pri ktorej zomreli dvaja mladí ľudia. Táto udalosť sa všetkých zúčastnených osobne veľmi dotkla, a predstavujú tak emotívnu pieseň ponúkajúcu pohľad ľudí z „minorít“, ktoré často v médiách nie sú dostatočne reprezentované. Pieseň Propojený vychádza spolu s videom 15. júna 2023. Všetky príjmy z nej poputujú do českých a slovenských organizácií bojujúcich s homo/bi/transfóbiou, konkrétne do kampane občianskeho združenia Saplinq o.z. Dúhová stužka (SR) a S barvou ven (ČR).


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?