in

Budem pri tebe stáť a mám ťa stále rada, reagovala Elena na coming-out syna Dušana

Foto: Roman Stráňai

Iniciatíva Inakosť zverejnila video, v ktorom rozpráva mama geja, ako zvládla ich rodina synov coming-out. Združenie chce videom podporiť LGBTI+ ľudí, ktorí váhajú s coming-outom. Pripomína, že život v pravde prináša pocit slobody. 

„Coming-out je proces akceptácie svojej sexuality či identity a jej oznámenia druhým ľuďom. V podmienkach našej krajiny to nie je ľahký proces. Väčšina rodičov svoje deti ľúbi a praje si, aby ich deti mali šťastný a spokojný život,“ píše Iniciatíva Inakosť. Podľa vyjadrenia združenia sa  často sa za negatívnymi reakciami rodičov na coming-out potomkov skrývajú skôr strach a obavy o osud dieťaťa než nejaká nenávisť k LGBTI+ ľuďom.

Dušan prezradil, že svoju orientáciu si uvedomil v skorom veku. Dlho však mal veľký strach o tom hovoriť. Ako však rástol a dospieval, tak vnímal, že to bude musieť niekomu povedať. Najprv sa zdôveril kamarátkam, u ktorých sa stretol s pochopením. Povedať mame o orientácii však dlho nedokázal, no keďže tá vytušila, ako sa veci majú, tak sa rovno spýtala. Dušan sa nakoniec dočkal od mamy a aj od otca ubezpečenia, že ho majú naďalej rovnako radi a že pri ňom budú stáť. Elena v snahe podporiť syna neskôr zašla ešte ďalej. Pustila sa do aktivizmu a spoluzaložila Združenie rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí, ktoré sa pokúša zmeniť situáciu na Slovensku. 

Hoci Dušan našiel u rodičov prijatie, nie všetci z LGBTI+ komunity sa stretnú s podobnou reakciou. „Naše skúsenosti s coming-outom mnohých ľudí z komunity hovoria o tom, že aj keď sú medzi LGBTI+ ľuďmi takí, ktorí nenašli oporu u rodičov či blízkych, ich život po coming-oute nabral na sile. Spoznali nových ľudí v rovnakej situácii. Našli si nových priateľov, na ktorých sa dá spoľahnúť. Prestali so sebou niesť ťažké bremeno neustáleho utajovania,“ reaguje Iniciatíva Inakosť. 

Dobré rady, ako zvládnuť coming-out, môžete nájsť na webe inPoradne. Nájdete tam odporúčania, ako povedať o identite svojim blízkym, v práci, v škole či vo verejnom priestore. „Je veľmi dôležité, aby pri tebe niekto stál počas coming-outu a pomohol ti tento proces zvládnuť. Môže to byť kamarát/ka, spriaznená duša, brat či sestra, niekto, komu maximálne dôveruješ. Dôležité je, aby si na to nebol sám/sama,“ radí inPoradňa. V prípade, že si práve v procese coming-outu a takého človeka nemáš, tak hlavu hore, môže sa obrátiť práve na spomínanú poradňu alebo aj na komunitné centrum Prizma.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?