in

Ako sa žije dúhovým rodinám v Poľsku?

Foto: Jestesmyrodzina.pl

Nová poľská kampaň približuje život dúhových rodín v štáte, kde alarmujúco rastie homofóbia. 

Poľsko dlhodobo, podobne ako Slovensko, ignoruje dúhové rodiny, ktoré v tejto krajine žijú. A dokonca sa posledné roky uberá ešte horšou cestou, keď znepríjemňuje a aj ničí život LGBTI+ ľuďom. Ako sa v tomto nastavení žije dúhovým rodinám? To sa pokúša ukázať kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie, porozumenie a akceptáciu tohto typu rodín v poľskej spoločnosti. Kampaň „Jesteśmy rodziną“ (Sme rodina) prednedávnom spustila nezisková organizácia Miłość Nie Wyklucza (Láska nevylučuje), ktorá presadzuje práva LGBTI+ ľudí.

Prvé video z tejto kampane je venované páru, ktorý tvorí Milena a Ola a ich synovia Tadzik a Edzio. Milena, biologická matka chlapcov, vo videu opisuje, ako si chlapci našli cestu k Oli, druhej mame, no zároveň majú stále blízky vzťah s ich biologickým otcom, bývalým partnerom Mileny. Pár ďalej opisuje, ako prebiehal coming-out v ich rodinách a ako pomaličky rástla akceptácia zo strany ich rodičov. „Pre mňa nie je najdôležitejšia niekoho orientácia, ale jeho povaha. Jediné, čo je dôležité, je, či ste dobrý človek,“ povedal vo videu Milenin otec.

V ďalšom videu Paulina a Patycja a ich dve dcéry Ania a Nadzieja približujú príbeh ich dúhovej rodiny. Paulina a Patycja uzavreli manželstvo v Škótsku, keďže v Poľsku im to umožnené nie je. Opakovane rozmýšľajú aj nad odchodom z Poľska, a to vždy, keď politická situácia eskaluje. Jediná vec, ktorá ich tam drží, je rodina. Keď sa pri návšteve rodičov Patrycje spýtajú dedka, čo je rodina, odpovie jednoducho: „To je to, čo tu teraz sedí.“

Ewelina a Kasia vyrozprávali príbeh ich coming-outu, ktorý nebol v ich rodinách najjednoduchší. Dnes však spolu majú dcéru Ameliu a v okolí sa stretávajú s prijatím a podporou, či už u pediatričky alebo babičky Eweliny. Tá vo videu hovorí, že ju išiel šľak trafiť, keď súčasný poľský prezident prehlásil, že LGBTI+ osoby nie sú ľudia, ale ideológia. Video končí jednoduchým posolstvom: „Manželsvo Eweliny a Kasii pre vás nezmení nič. Pre nich a Amelku zmení všetko. Spravme z Poľska lepšie miesto, ktoré miluje a nevylučuje.“ 

„Spoločne vieme zmeniť Poľsko na krajinu, v ktorej môžu žiť v bezpečí všetky rodiny. Deti, ktoré žijú v dúhových rodinách, nie sú momentálne v bezpečí. Nie kvôli tomu, že majú dvoch otcov alebo dve mamy, ale preto, že ich vlastná krajina predstiera, že neexistujú,“ povedala organizácia Miłość Nie Wyklucza, ktorá stojí za celou kampaňou. A tento odkaz platí rovnako aj pre Slovensko.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?