in ,

Hoci nemocnice mávajú nedostatok krvi, gejovia a bisexuálni muži ju nemôžu darovať

Foto: Ahmad Ardity/Pixabay

Rovnosť v krvi zatiaľ na Slovensku nemáme. Naša krajina ignoruje medicínsky vývoj a vytrvalo znemožňuje gejom a bisexuálnym mužom darovať krv. Doplácajú na to ľudia, ktorým darovaná krv pri operačných zákrokoch práve v týchto mesiacoch najviac chýba.

„Letné mesiace sú každoročne najkritickejším obdobím, v ktorom darovaná krv zachraňuje ľudské životy. Nemocničné zariadenia vykonávajú naplánované operačné zákroky, stále dobiehajú operácie, ktoré boli odložené z dôvodu pandémie koronavírusu, uskutočňujú sa transplantácie. V letnom období je zvýšená úrazovosť a taktiež je vyšší počet dopravných nehôd. Všetky tieto faktory majú za následok zvýšený dopyt po transfúznych prípravkoch zo strany nemocničných zariadení,“ uvádza sa na stránke slovenskej Národnej transfúznej služby. 

Napriek tomu Slovensko vytrvalo diskriminuje gejov a bisexuálnych mužov pri darovaní krvi. Tí sú natrvalo vylúčení v prípade, ak v dotazníku uvedú, že mali v posledných 12 mesiacoch sexuálny kontakt s iným mužom. Je pritom jedno, či ide o nového partnera alebo o stabilných partnerov, ktorí spolu žijú monogamne povedzme desať rokov. Takáto prax je založená na očividných predsudkoch z minulého storočia. Rozhodujúcim kritériom by samozrejme mala byť rizikovosť sexuálneho správania, nie sexuálna orientácia darcu.

Kým Slovensko sa svojimi podmienkami oberá o vzácne litre krvi, ostatné krajiny menia podmienky darovania krvi tak, aby nikoho zbytočne nevylučovali, a aby si svoje zásoby krvi vedeli čo najefektívnejšie dopĺňať. Napríklad v Grécku ministerstvo zdravotníctva schválilo nový formulár pre darcov krvi. V ňom zo zoznamu kritérií, ktoré vylučujú záujemcu z možnosti darovať krv, po novom vypadli sexuálne vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia. Doposiaľ boli v Grécku z darovania krvi vylúčení muži, ktorí mali aspoň raz pohlavný styk s iným mužom. V marci došlo k úplnému odstráneniu diskriminácie gejov a bisexuálnych mužov pri darovaní krvi vo Francúzsku, keď z darcovského dotazníka úplne vypadla referencia na sexuálnu orientáciu. Podmienky tak budú jednotné pre všetkých, bez ohľadu na to, s kým majú sexuálny kontakt. 

Stále viac a viac krajín sa teda pridáva k zmene podmienok darovania krvi tak, aby rozhodujúcim kritériom nebolo to, s kým má potenciálny darca sexuálny kontakt, ale posudzuje sa rizikovosť sexuálneho správania, t. j. nový partner alebo nová partnerka v určitom časovom horizonte. A to pre všetkých rovnako, bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.

Slovensko sa žiaľ zatiaľ k potrebnej zmene nemá. Je to na škodu všetkým. Ľuďom v nemocniciach, ktorí potrebujú darovanú krv, aj LGBTI+ ľuďom, ktorí dostávajú ďalší nepekný signál o tom, ako si ich spoločnosť váži a rešpektuje.

Riešenie je pritom úplne jednoduché. Treba naň len politickú vôľu.

Čo si myslíš o článku?