in ,

Za obhajobu gejských a lesbických párov získal teológ Ondrej Prostredník medzinárodné ocenenie

Foto: Šimon Šiplák

Zastal sa LGBTI ľudí, evanjelickí biskupi ho preto pripravili o prácu. V obrane dúhovej komunity napriek tomu nepoľavil, Ondrej Prostredník v nedeľu prevezme medzinárodnú Cenu za slobodu v cirkvi.

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník sa ozval už v roku 2015, keď sa verejne vyjadril, že tzv. referendum za rodinu kompromituje cirkvi a je v rozpore s evanjeliom. V roku 2017 vystúpil na bratislavskom Pride, kde odsúdil homofóbne postoje zo strany náboženských predstaviteľov a podporil spolužitie osôb rovnakého pohlavia. Evanjelickí biskupi mu následne zakázali učiť na teologickej fakulte, prišiel tak o zamestnanie ako docent na Univerzite Komenského. 

Obhajcom queer komunity však bol naďalej, bohoslužbu slúžil aj na košickom Pride. A téme sa venoval aj neskôr, keď vstúpil do potitiky za stranu Progresívne Slovensko. Za tento odhodlaný boj získal Cenu za slobodu v cirkvi, ktorú udeľuje prestížna švajčiarska Nadácia Herberta Haaga. „Je načase, aby cirkvi uznali homosexualitu ako variant ľudskej sexuality a ľudských vzťahov. Táto myšlienka spája všetkých tohtoročných štyroch laureátov, spomedzi ktorých je Ondrej Prostredník jediným z východnej časti Európy,“ vysvetľujú organizátori v tlačovej správe. 

Ako ďalej uvádzajú, homosexualita je vážnou výzvou pre cirkvi po celom svete. Hoci mnohé štáty už pristúpili k zákazu diskriminácie na základe sexuálnej orientácie, cirkvi menia svoje postoje len veľmi pomaly. Švajčiarska Nadácia Herberta Haaga, ktorá sa zasadzuje za slobodu v cirkvi, preto ocenila ľudí, ktorí sa verejne postavili za to, aby cirkvi prestali šíriť diskriminačné názory voči párom rovnakého pohlavia.

Za obhajobu gejských a lesbických párov získal teológ Ondrej Prostredník medzinárodné ocenenie
Foto: PRIDE Košice

„To, čo z cirkvi v mojej krajine čoraz viac robí vedľajšiu záležitosť, je jej neschopnosť poctivo teologicky reflektovať naliehavé otázky liberálnej spoločnosti. Najmä v prípade luteránskej cirkvi to považujem za fatálny odklon od toho, čo je pre mňa najdôležitejším ovocím reformácie, a to je oslobodenie jednotlivca spod moci hierarchie,“ uviedol Ondrej Prostredník v reakcii na udelenie Ceny Herberta Haaga. „Ak chce cirkev zostať relevantná pre budúcnosť, musí dokázať znovu objaviť, ctiť a rozvíjať hodnotu slobody. Iba tak sa môže stať agentom zmierenia v spoločnosti, ktorá zlyháva ako spoločenstvo založené na solidarite,“ dodáva Prostredník. 

Online vysielanie odovzdávania cien môžete sledovať na facebookovom profile Spoločnosti pre otvorené kresťanstvo 21. storočia. Prenos sa začne v nedeľu 7. marca 2021 o 16.30 a bude tlmočený do slovenčiny.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?