in ,

Zoznamovanie je ako tanec. Odborníci radia, čím zaujať v bare

Foto: Patrik Drotár

Za tie roky organizovania parties a prevádzkovania Tepláreň Café sme si všimli, že siahate po appkách, aj keď ten sexy feši stojí meter od vás. Dali sme teda dokopy viacero rád, ako sa zoznamovať naživo. V prvom rade je nutná sebaúcta a schopnosť vysporiadať sa so slovíčkom NIE. Každý úspech stojí na niekoľkých odmietnutiach.

Zvyčajne sa to začne smalltalkom, prípadne komplimentom. Potom už záleží len na tom, či druhá strana flirtovaciu hru akceptuje a pristúpi na ňu. Takto zhŕňa Michal priebeh zoznámení v bare, ktoré sledoval ako čašník.

Rozhodne treba odhadnúť správnu mieru vašej podguráženosti. Michal si spomína, že taktika zoznámenia väčšinou zlyhala, keď sa tí viac opití snažili ohúriť tých triezvejších. „Medzi nevydarené momenty patria aj tie, keď sa pokúšali zaujať oplzlými poznámkami na adresu iných ľudí v miestnosti.”

Zoznamovanie je ako tanec. Odborníci radia, čím zaujať v bare
Foto: Patrik Drotár

Galantnosť je zadarmo a funguje

Všetko záleží na sebaúcte a sebavedomí, zdôrazňuje Mária Holubová, odborníčka na protokol a diplomaciu. „V rovine sebaúcty je v prvom rade nutné vysporiadať sa so slovíčkom NIE. Odmietnutie náš môže zablokovať a my sa dlho neodvážime znovu nadväzovať kontakt. Každý jeden úspech v nadviazaní kontaktu stojí na niekoľkých odmietnutiach.”

Nemali by sme sa teda brať príliš vážne. „V dnešnom svete sa v spoločenskom styku nosí prirodzenosť. Nie je to také jednoduché, lebo byť sám sebou si vyžaduje tvrdú prácu až dril,” vysvetľuje Mária. Ako uviedla, treba si tiež osvojiť galantnosť, je zadarmo a zamilujú si vás tak ľudia od 8 do 80 rokov.  

Mária hovorí, že v diplomatickom aj biznis protokole a tiež v nepísaných pravidlách spoločenského správania je veľmi dôležitý prvý dojem. Ten vyhráva. „Prvý dojem úzko súvisí s pojmom sebavedomie, ktoré je postavené na troch základných faktoroch: imidž, vystupovanie, odbornosť.”

Zoznamovanie je ako tanec. Odborníci radia, čím zaujať v bare
Foto: Patrik Drotár

Prvý a dôležitý je pri zoznamovaní očný kontakt. „Pozeráme sa na dotyčného a hodnotíme, ako vyzerá, jeho vzhľad, úpravu, zovňajšok, typ oblečenia, či podčiarkuje jeho individualitu. Dôležitá je aj chôdza, držanie tela o nás veľa prezradí.”

V spoločenskom styku vieme natrafiť na rôzne disharmonické typy, hovorí Mária. Najhorší je pózer. „Ak si myslíme, že sa schováme za pózu usmievavého, žoviálneho týpka s familiárnym prístupom, tak radšej zostaňme doma. Pri prvej kolíznej situácii sa nám všetko to pomyselné, čo sme si o sebe vytvorili, zosype na hlavu.” 

Aj ona zdôrazňuje, že musíme vedieť, čo s nami alkohol spraví. „Väčšinou si dávame pohárik od ľaku, na guráž a potom do jednej a druhej nohy a myslíme si, akí sme očarujúci a pritom pre určitých ľudí začíname byť otravní. Ako hovorí jedno francúzske príslovie. Po bielom víne myslíme na sprostosti, po červenom víne rozprávame sprostosti a po šampanskom robíme sprostosti.”

Zoznamovanie je ako tanec. Odborníci radia, čím zaujať v bare
Foto: Patrik Drotár

Jeden krok urobím ja, druhý ty

Podľa psychologičky Renaty Kočišovej je najčastejšou chybou pri zoznamovaní, že človek neodhadne intímnu zónu druhého a správa sa vtieravo, otravne a chýba mu empatia, aby tú hranicu vycítil. 

„Zoznamovanie by malo byť ako tanec, ktorý obaja tancujú. Jeden krok urobím ja, druhý ty. Keď sa všetko pekne strieda, tak je všetko, ako má byť.”

Je dobré vnímať situáciu. Je sám? Má spoločnosť? Reaguje na očný kontakt? „Neprevalcujte druhého prívalom slov o sebe, radšej prejavte záujem o neho, pýtajte sa, ale nedávajte príliš osobné otázky,” radí Renata. „Všímajte si reč tela, ak sa k vám obráti chrbtom alebo uhýba pohľadom, rešpektujte to.”

Hoci to podkopáva zmysel tohto článku, Renata radí, že by sme sa nemali snažiť napasovať do nejakého návodu, ako sa správať, ale byť samy sebou. „Všeobecne platí, že autenticita pôsobí najatraktívnejšie. Ako byť autentickým, to by bolo na ďalší dlhý článok, ale môžete sa ním stať tým, že porozumiete sebe a zbavíte sa zbytočných strachov, ktoré vám komplikujú život,” dodáva.


Páčia sa vám naše články? Nové texty môžu vzniknúť vďaka vašej podpore.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Bojovala za rovnoprávnosť pre všetkých a inšpirovala ľudí po celom svete - Ruth B. Ginsburg

Bojovala za rovnoprávnosť pre všetkých a inšpirovala ľudí po celom svete – Ruth B. Ginsburg

Diváci a diváčky na Tep La Ren Cabarete sú láska!

Publikum, ktoré ťa miluje, aj keď si trápny