in ,

Čo je veľa, to je veľa, 2020 nás učil, čo je akurát

Foto: Dorota Holubová

Každý humbug sa vo svetle (alebo v tieni) tohto roka ukazoval ako zbytočne vyčerpávajúci. Najlepšou stratégiou na prežitie ostatných mesiacov boli ticho, samota a pokora. 

Úvodná fotka vznikla v roku 2019 počas jednej šou. Dorota Holubová ma odfotila v zákulisí, ako čakám na svoje vystúpenie. Mám túto fotku rád. Pripomína mi, kým som, keď práve nehrám, nevystupujem, neorganizujem… 

V backstageoch som sa neraz sám seba pýtal, či mi všetka táto námaha a stres stoja za to. A veľakrát, keď som sa proti noci trepal organizovať párty, som si kládol otázku, ako dlho ešte vydržím takto fungovať. LGBTI akcie robím už vyše 10 rokov, párty vyše 8 rokov. Jedného dňa som sa v rámci hľadania, čo vlastne so životom, rozhodol zapojiť ako dobrovoľník do Filmového festivalu inakosti a už to šlo. Projekty pribúdali, potom som si rozbehol vlastné. Z prvej párty Tepláreň bola druhá, potom Homomat, Tutti Frutti, vlastná krčma na Zámockej, kabaret… jedeme bomby!

Roman Samotný
Foto: Dorota Holubová

Mám rád, keď sa dejú veci. Mám rád, keď je rušno. Zbožňujem ľudí a keď máme k sebe blízko. Nemám rád, keď sa veci vlečú, ale keď všetko fičí v pokluse. Vlak sa rozbehol a postupne naberal rýchlosť. V nedeľu doobeda dospať párty, večer už chystať promo na sociálne siete a objednať tovar do krčmy. V pondelok booking nových DJ-ov, doriešiť grafiky a tlač, naplánovať akcie na tri mesiace vopred, aby som chytil dobré termíny. V utorok premietanie, doniesť projektor, plátno, spromovať všetko… Vlak zrýchlil natoľko, že už nedbal na vzťahy, zdravie, zmysel… 

80, 90, 120… 2020

A potom prišiel rok 2020. Marec ma ako organizátora eventov, DJ-a a majiteľa krčmy veľmi zaskočil. Strach o zdravie prehlušovali obavy, či vôbec budem mať na stravu na nasledujúce mesiace. Nikdy mi nenapadlo, že prídem o všetky tri zdroje príjmu naraz. 

Na nepriaznivé podmienky však zvyčajne reagujem veľkou aktivitou, snažím sa nájsť riešenie, ako z toho von. Zrýchlil som ešte viac. Pochopil, že svet, ako sme ho poznali, je navždy preč. Už bude iba inak a treba sa prispôsobiť. Sklopil som uši a hľadal som nové riešenia, nové zdroje obživy, v diári jedna úloha za druhou. 

Po naivnom letnom uvoľnení prišiel september, akcie mali opäť stopku, od polovice októbra aj krčma. Úloh ubúdalo a rástol pocit, či predsa len už nie je ten čas zastaviť sa. Je ťažké spomaliť, je ešte ťažšie zastaviť sa. Je to náročné najmä preto, lebo som si zvykol, že takto funguje svet, takéto sú očakávania. Ale koho?

Odlúčenie 

Namiesto čakania na šou dnes čakám doma, kedy už pandémia poľaví. Samota a ticho vôbec nie sú zlí parťáci. Sú skvelí radcovia najmä vtedy, keď musím pochopiť, kým som sa stal v prúde dní, a čo vlastne potrebujem. Namiesto humbugu prišla pokora. Pred sebou samým, pred veľkým svetom. Snahu víťaziť vystriedala bezmocnosť a poznanie, že pandémia sfúkne všetky naše rozbehnuté vlaky ako nič. 

Ale to je dobre, len vystavený vlastnej malosti môžem pochopiť, že veciam nevládnem, ale som súčasťou. Rúška ukazujú, ako sme prepojení každým jedným dychom. Moje činy sú tvojimi, tvoje myšlienky tvarujú moje rozhodnutia. Ako chceme zastaviť vírus, keď nevieme, čím sme sa sami nakazili? Odlúčený od spoločnosti som zisťoval, ako som sa sám sebe odcudzil. 

The Show Must Go On  

Úvodná fotka zachytila moment pred šou, no pokojne mohol rovnaký záber vzniknúť aj po vystúpení. Ako obraz toho, kým sme zostali, keď všetka tá nablýskaná paráda pominula. Fotka však vznikla pred šou, a teda má byť najmä pripomenutím, kým sme boli predtým ako opäť ovládneme javisko.

Roman Samotný
Foto: Dorota Holubová

Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Radoslava Bojkunová - The best of both worlds

Mladí LGBTI ľudia už nechcú mlčať, hľadajú spôsoby, ako zmeniť Slovensko

Nevidím rozdiel v tom, či hrám homosexuála alebo iného „sexuála“. O divadle a živote hovorí herec Peter Tilajčík

Nevidím rozdiel v tom, či hrám homosexuála alebo iného „sexuála“. O divadle a živote hovorí herec Peter Tilajčík