in

Transrodových ľudí spovedá v novom podcaste TransFér novinárka Mia Žureková

Príprava podcastu TransFér trvala niekoľko mesiacov, prvé rozhovory sa začali nahrávať vlani v septembri. Odvtedy sa autorka rozprávala s asi 20-timi rôznymi ľuďmi, ktorých skúsenosti a reakcie si budete môcť vypočuť v minisérii.

TransFér dáva hlas trans ľuďom z celého Slovenska, ktorí otvorene hovoria o svojom coming-oute, tranzícii, o vzťahoch v rodinách a prístupe spoločnosti, ale aj o partnerských vzťahoch a sexualite. Dozviete sa v ňom, aké je to vyrovnať sa so svojou inakosťou, prežiť odmietnutie rodinou a aj to, v čom je ťažké zohnať zdravotnú starostlivosť.

„Pokladala som za kľúčové, aby v minisérii dostali priestor najmä samotní transrodoví ľudia. Bežní, verejne neznámi. Ľudia o nich stále čítajú alebo počúvajú skrz slová politikov, no ich autentické skúsenosti vo vyhrotených debatách zanikajú,“ približuje Mia Žureková.

V podcaste zaznejú aj reakcie odborníkov a odborníčok a neopomenie ani umelo nafúknuté pálčivé celospoločenské témy. „Rozprávam sa aj s rodičmi transrodových detí, so psychiatričkou, historičkou, teológom. Rozoberáme všetky kontroverzie, ale aj dezinformácie, ktoré sa o trans ľuďoch šíria. Respondenti a respondentky ukazujú, že táto problematika je veľmi komplexná, ale zároveň by sme sa na ňu mali dívať ľudskými očami,“ vysvetlila Mia. 

Chcem si vypočuť podcast TransFér.

Transrodových ľudí spovedá v novom podcaste TransFér novinárka Mia Žureková

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?