in

Slza pre Matúša a Juraja, umenie reaguje na útoky voči LGBTI+ ľuďom

Vo svojej tvorbe upozorňujú, v akej pasci sa na Slovensku ocitli LGBTI+ ľudia. Trojica umelcov a umelkýň bude diskutovať o tom, akú úlohu dnes zohráva umenie v snahe tvoriť férovejší svet. Debata bude v Starom Lýceu v Bratislave už 4. októbra o 18.00.

V stredu 12. októbra 2022 na Zámockej ulici v Bratislave vyhasli rukou vraha dva nevinné životy. Správa o teroristickom útoku z nenávisti voči inakosti obletela Slovensko aj svet. Tento mesiac si pripomíname prvé výročie smrti dvojice mladých queer ľudí – Juraja a Matúša.

S tromi súčasnými vizuálnymi umelkyňami a umelcami bude diskusia o tom, akú rolu zohráva umenie  v spoločnosti pri úsilí zmeniť vzťah ku queer ľudom. Dokáže nás umenie robiť empatickými, citlivejšími? Máme aj vďaka umeniu šancu na zmenu k lepšej, zdravšej atmosfére v spoločnosti? O tom, ako a prečo vo svojej tvorbe reflektujú queer témy, budú diskutovať fotografka Dorota Holubová, intermediálny výtvarník Kristián Németh a maliarka Ivana Šáteková.  Diskusia sa koná v rámci druhej vlny festivalu Slovenská Tepláreň. Je súčasťou projektu Cirkevného zboru ECAV Bratislava Staré mesto „Lýceum – laboratórium slobodnej spoločnosti“.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?