in

Postavme sa spolu za LGBTI+ komunitu v Maďarsku

Foto: Laszlo Balogh

V júni 2021 maďarský parlament prijal zákon, skopírovaný z Ruska, ktorý cenzuruje LGBTI+ komunitu v krajine. Tento zákon o tzv. LGBTI+ propagande zakazuje zobrazovanie queer ľudí a tém v médiách a na všetkých miestach, kde by mohli byť deti, čiže takmer všade. Európska komisia sa konečne rozhodla postaviť Maďarsko pred Európsky súdny dvor, keďže tento zákon je v rozpore s najzákladnejšími európskymi normami a hodnotami.

Na odhaľovanie iniciatív namierených proti LGBTI+ ľuďom v Európe sa zameriava aj projekt Forbidden Colors, ktorý sa venuje taktiež obhajobe dúhovej komunity v médiách, inštitúciách EÚ a členských štátoch. Zároveň zhromažďuje a zbiera finančné prostriedky na podporu iniciatív, ktoré pomáhajú LGBTI+ ľuďom v Európe žiť svoj život dôstojne a naplno. 

Je teda zrejmé, že projekt Forbidden Colors venuje v súčasnosti veľkú pozornosť práve Maďarsku. Vyzývajú všetkých z nás, aby sme konali. Je dôležité presvedčiť aj našu vládu, aby sa pridala k žalobe Európskej komisie voči Maďarsku, nech je jasné, že diskriminačné zákony proti LGBTI+ ľuďom nie sú vítané v Maďarsku, v našej krajine a ani nikde v EÚ. Podpíšte teraz petíciu, požiadajte vládu, aby konala, a povedzte Viktorovi Orbánovi „dosť“. Viac informácií a samotnú petíciu nájdete na tomto linku.


Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?