in

Gestá, ktoré menia Slovensko: nová definícia lásky v slovníku slovenského jazyka

Jazykovedný ústav Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied zmenil v oficiálnom slovníku definíciu lásku. Už to nie je len o láske medzi opačným pohlavím.

Slovenská akadémia vied odsúdila teroristický útok na Tepláreň. Jazykovedný ústav tiež apeloval, aby ľudia vážili slová. Ako upozorňujú na webe, v skutočnosti slová nielenže vedú ku skutkom, ale v okamihu každého ich vyrieknutia sú už našimi skutkami.

„Slovami predsa sľubujeme, prosíme, zľahčujeme, klameme či strašíme. Vyjadrujeme nimi významy, čím sa stávame pre ostatných zrozumiteľnými. Práve preto sa slovami usilujeme nielen zmysluplne sprostredkovať naše videnie sveta, ale tak trochu si ten svet i prispôsobiť, prikrášliť v náš prospech, aby lepšie poslúžil našim (komunikačným) cieľom – slovom manipulujeme s pozornosťou iných. V otázke základných ľudských práv sa však nedá nič prikrášliť. Buď ich niekto má, alebo nie. Dúhová komunita je rovnocenná súčasť našej spoločnosti, v ktorej by mali platiť rovnaké práva pre všetkých ľudí,“ prízvukuje Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV

Symbolicky preto zmenili v Slovníku súčasného slovenského jazyka definíciu lásky, ktorá pôvodne bola „náklonnosťou jedného pohlavia k druhému“. Teraz však znie: silná náklonnosť k určitej osobe na základe telesnej, duševnej a citovej príťažlivosti. 

Takéto dôležité gesto môžu spraviť aj mnohé ďalšie inštitúcie, ktoré aspoň symbolickým odkazom ukážu, že LGBTI+ ľudia sú rovnocennou súčasťou spoločnosti.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk



Čo si myslíš o článku?