in

EuroPride v Belehrade v ohrození, po útokoch politikov ho zakázala polícia

Pride festivaly na Slovensku upozornili na alarmujúcu situáciu v Srbsku. V sobotu sa tam má uskutočniť EuroPride, no štátne inštitúcie sa ho snažia zrušiť. 

Túto sobotu sa mal Belehrad stať európskym centrom solidarity a porozumenia. Snaha priniesť EuroPride do srbskej metropoly sa však stretla s vlnou nenávisti, na ktorej sa zviezol aj tamojší prezident. Ten dokonca klamlivo vyhlásil predošlé dni, že Pride je zrušený. Organizačný tím však pokračoval v jeho prípravách, keďže splnil všetko potrebné. V utorok však polícia nakoniec informovala, že podujatie je zrušené. Na čo Pride tím reagoval, že využijú všetky legálne prostriedky, aby mohli ľudia kráčať pod dúhovými vlajkami centrom Belehradu.

Situácia v Srbsku nenechala chladnou ani medzinárodnú verejnosť. Pridali sa aj Pride festivaly z Bratislavy, Banskej Bystrice a Košíc. Na srbskú ambasádu doručili výzvu, v ktorej apelujú, aby tamojšia vláda nijakým spôsobom nebránila konaniu EuroPride v Belehrade, zabezpečila jeho plynulý priebeh a poskytla dostatočnú policajnú ochranu účastníctvu EuroPride.

Otvorený list si môžete prečítať tu.

Čo si myslíš o článku?

Piatoček už v stredu? Párty Kiki Nation už tento týždeň v Manifeste

Piatoček už v stredu? Párty Kiki Nation už tento týždeň v Manifeste

Šamanský rave prinesie Dance Divine na bratislavskú párty Decadance.

Šamanský rave prinesie Dance Divine na bratislavskú párty Decadance