in

Slipy, trenky, boxerky? Pred 100 rokmi by ste behali v overale

Pánska spodná bielizeň v takej podobe, ako ju dnes poznáme, má za sebou len čosi vyše storočia. Poďte sa pozrieť na dejepis skrytý pod nohavicami. 

Všetko sa to začalo ešte v čase, keď sme behali za mamutmi. Ťažko sa ich naháňa, keď vaša paráda plieska o stehná. Naši predchodcovia si teda pomáhali jednoduchými tkaninami, kusmi kože či kožušiny alebo kôrou stromov. To ich chránilo aj pred prípadnými úrazmi alebo prechladnutím. 

V antickom Grécku a Ríme si už fičali na bedrových rúškach. Niekde mali jednoduché verzie: čím menej látky a zjavné kontúry penisu, tým lepšie. Inde si však už potrpeli na dekorácie a začali bedrové rúško zdobiť.

V antickom Grécku a Ríme si už fičali na bedrových rúškach. Niekde mali jednoduché verzie: čím menej látky a zjavné kontúry penisu, tým lepšie. Inde si však už potrpeli na dekorácie a začali bedrové rúško zdobiť.

Po páde Ríma sa postupne prešlo najmä na veľké košele, ktoré ste mali až po kolená, proste celý deň chill v pyžame. V 13. storočí múdri ľudia vymysleli niečo podobné dnešným spodkom. Dlhé boli až po lýtka, kde sa zaväzovali. S každým storočím boli kratšie a kratšie, pribudol aj praktický otvor vpredu na rýchly cvrk.

S každým storočím boli kratšie a kratšie, pribudol aj praktický otvor vpredu na rýchly cvrk.
Foto: Steel Mastery

V 19. storočí kus prituhlo, do módy sa dostal celotelový overal, spodná aj horná časť sa totiž spojili do jedného kusu. Neprituhlo však ani tak počasie, ľudí skôr začala dusiť najmä pruderná morálka, ktorá sa snažila skryť čo najviac tela. V zime to mohlo byť praktické. Ale viete si predstaviť v tomto leto? Navyše to muselo trvať, kým ste sa rozbalili, aj preto sa overal neskôr opäť rozdelil na dve časti.

V 19. storočí kus prituhlo, do módy sa dostal celotelový overal, spodná aj horná časť sa totiž spojili do jedného kusu.

Našťastie SOS našej pokožky vypočulo 20. storočie. V 30. rokoch na svetlo sveta, teda do prítmia pod nohavice, prichádzajú slipy. Také tie fajné, čo ich máte až pod lopatky, nech kríže neprechladnú. Každopádne to bol veľký posun a aj oveľa praktickejšie riešenie. Umožnili to najmä nové tipy materiálov, pribudla aj guma a otvor v tvare obráteného Y. O túto vychytávku od Arthura Kneiblera, dizajnéra spoločnosti Coopers, bola bitka. Objavili sa aj prvé reklamy na pánsku spodnú bielizeň.

V 30. rokoch na svetlo sveta, teda do prítmia pod nohavice, prichádzajú slipy.

V tom čase sa presadili aj trenky. Jacob Golom, zakladateľ spoločnosti Everlast, sa inšpiroval šortkami, ktoré vtedy nosili zápasníci boxu, odtiaľ aj názov boxerky. Tie v 40. rokoch však mali vysoký pás stiahnutý gumou a širšie nohavice. Namiesto bielej klasiky ste sa mohli hecnúť už aj farebnými kúskami.

V tom čase sa presadili aj trenky. Jacob Golom, zakladateľ spoločnosti Everlast, sa inšpiroval šortkami, ktoré vtedy nosili zápasníci boxu, odtiaľ aj názov boxerky.

Tu niekde pramení aj tá úsmevná otázka, či slipy alebo trenky. Ale podľa dobových reklám máme pocit, že chalani nakoniec našli spoločnú reč.

Tu niekde pramení aj tá úsmevná otázka, či slipy alebo trenky. Ale podľa dobových reklám máme pocit, že chalani nakoniec našli spoločnú reč.

V 60. rokoch prišiel veľký čurbes, hnutie Hippies prineslo farby a sexuálnu revolúciu. Klasické slipy a trenky následne vystriedali bikiny, keďže aj nohavice sa začali nosiť riadne vypasované. Látky bolo menej a menej, vzorov a farieb viac a viac.

V 60. rokoch prišiel veľký čurbes, hnutie Hippies prineslo farby a sexuálnu revolúciu. Klasické slipy a trenky následne vystriedali bikiny,

Kombo výrazné farby a biele švy bolo cool až do 90. rokov. Vtedy sa hlavná pozornosť presúva na gumu na páse, kto nemá na nej Calvin Klein, tak je trapko. Rozbiehajú sa preteky medzi značkami, kto tam šupne väčšie logo. V tom čase prichádza aj brand Joe Boxer s crazy trenkami, tento trend si možno aj mohli odpustiť. V 90. rokoch karty zamiešali aj pánske tangáče, aj keď i tento počin je na pováženie.

Kombo výrazné farby a biele švy bolo cool až do 90. rokov. Vtedy sa hlavná pozornosť presúva na gumu na páse, kto nemá na nej Calvin Klein, tak je trapko.

A to už sa pomaly dostávame do nášho tisícročia, kde už to dobre poznáte. Dominujú boxerky, buď basic jednofarebné alebo poslednú dobu všemožné potlače. Trend je však jasný, nič nejako veľmi nevytŕča, nič nie je prikrátke, hlavný dôraz je na praktickosť a pohodlnosť.

Postupne však najmä gej komunita hlási návrat k slipom. Aj keď novinky v tomto smere sú pomerne paradoxné, na jednej strane úplne hroty v podobe rôznych farebných pushup úletov, na druhej strane sú späť v hre obyčko biele. 

Tak čo, máte v tento moment pocit, že treba trošku osviežiť šuflík s bielizňou? Aj hej, tak odporúčame Attractiv.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

10 vianočných filmov s LGBTI postavami a témami

10 vianočných filmov s LGBTI postavami a témami

Dúhový Pride v Svidníku alebo v Trebišove? Makajú na tom LGBTI aktivisti

Dúhový Pride vo Svidníku alebo v Trebišove? Makajú na tom LGBTI aktivisti