in

Žiadni devianti, ale naši priatelia a priateľky, naša rodina! Pozrite sa do tváre trans ľuďom

Foto: Dorota holubová

Dnes je deň viditeľnosti transrodových ľudí. Od roku 2009 si posledný marcový deň pripomíname príbehy tých, ktorí a ktoré čelia pre svoju rodovú identitu nenávisti a útokom, čoho sme boli svedkami aj pred niekoľkými dňami v našom parlamente. 

Ak chcete pomôcť trans komunite, je to v podstate jednoduché. Stačí si ich vypočuť, s rešpektom, trpezlivo, bez povyšovania. Ak neviete, ako ju či jeho osloviť, skúste sa len slušne spýtať. Rovnako, ak si nie ste istí, ktorú tému je vhodné otvárať, tak možno len vyčkajte, či sa trans osoba rozhodne o daných veciach rozprávať sama.

A najmä majte na pamäti, že sú to rovnakí ľudia ako my, naši bratia a sestry. Ich dôstojnosť a odhodlanie sa snažila zachytiť fotografka Dorota Holubová. Pred pár rokmi prišla s projektom Sami sebou, ktorý sme vystavovali aj u nás v Teplárni. „Projekt si dáva za úlohu prezentovať ich životy ľudsky, citlivo a s empatiou. Portréty ukazujú transrodových ľudí so silným sebauvedomením a ukazujú ich „skutočné ja“. Koniec koncov, všetci sme rovnakí – duše, ktoré chcú žiť šťastne, solidárne, chcú byť pochopené a akceptované v spoločnosti. Napriek tomu comingout v dnešnej spoločnosti nie je jednoduchý, preto nie každý je pripravený odhaliť svoju tvár,“ vysvetľuje fotografka.

Trans komunita dodnes čelí na Slovensku útlaku. S vylúčením a predsudkami sa stretáva nielen zo strany väčšinovej spoločnosti, nepríjemné reakcie zažíva žiaľ aj od gejov či lesieb. Veľkým problémom je aj zle dostupná zdravotná starostlivosť, nehovoriac o nútenej kastrácii, ak si chcú zmeniť doklady. Vrcholom drzosti sú potom snahy poslancov a poslankýň, ktorí sa pokúšali novelou ústavy znemožniť zmenu pohlavia a našich priateľov a priateľky nazývali deviantmi.

Ak by ste sa chceli pripojiť k medzinárodnému hnutia za práva trans ľudí, tak máme pre vás zaujímavý tip na podujatie, na ktoré nás upozornila holandská ambasáda na Slovensku. O 16.00 štartuje online diskusia Hague Talks, v rámci ktorej budú hľadať odpoveď na otázku, čo môže prispieť k celosvetovému zlepšeniu postavenia trans komunity. Je najvyšší čas zastaviť násilie, sociálne vylúčenie či šikanu, ktorým neustále trans ľudia čelia. Livestream možno sledovať na linku nižšie.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

O orientácii som najprv povedal pár kolegom. Zistil som, že je to v pohode a netreba sa báť, hovorí spolumajiteľ úspešnej firmy

O orientácii som najprv povedal pár kolegom. Zistil som, že je to v pohode a netreba sa báť, hovorí spolumajiteľ úspešnej firmy

Slovenský queer Instagram: objavte LGBTI organizácie

Slovenský queer Instagram: objavte LGBTI organizácie