in

Náboženský fanatizmus aj pretvárku kritizuje výstava fotografky Doroty Holubovej

Foto: Dorota Holubová

Dnes bude mať vernisáž výstava OMG v banskobystrickej A7 Gallery. Jej autorka chce ňou upozorniť na pokrytectvo v katolíckej cirkvi. 

Názov OMG vychádza z anglickej skratky Oh My God, čo v preklade znamená „preboha“. Dorota Holubová fotkami reaguje na dianie v katolíckej cirkvi, kde vníma fanatizmus a túžbu po moci. „Je to vizuálna hra s ikonickými výjavmi a symbolmi viazanými na náboženstvo. V provokatívnej polohe používa zátišia a figúry v sladkej a žiarivej farbenosti. Zámerne ladená, miestami až gýčová vizuálnosť má odzrkadlovať fanatizmus vo viere a slepú oddanosť, ktorá je v rozpore s kritickým myslením a s reálnym svetom v 21. storočí,“ približuje popiska výstavy. Séria poukazuje tiež na sexuálne zneužívanie detí v cirkvi, celibát a zákaz interrupcií. Ako dodáva Dorota, projekt nemá cieľ byť (len) kritikou katolíckej cirkvi, ale chce reagovať na pozlátko náboženských ikon v kontexte konzumnej spoločnosti.

Vizuálnym hosťom výstavy je grafik a ilustrátor Matúš Maťátko, ktorý spoločne s autorkouvýstavy vytvoril sériu Lóve. Počas vernisáže vystúpia lokálne drag queens z House of Q – Jasmine Richart a Chantall Licorne s performance Sin (hriech). Ďalšími dvoma performermi sú Tammy Nižnanská a Jerguš Oravec zo slovenskej kapely The Youniverse. Začiatok vernisáže je o 18.00.

Čo si myslíš o článku?