in

Mladí LGBTI ľudia už nechcú mlčať, hľadajú spôsoby, ako zmeniť Slovensko

Radoslava Bojkunová - The best of both worlds

Mnohí z nich sú ešte len na strednej škole, no už majú jasno v tom, že sa chcú otvorene postaviť za svoju inakosť. PRIDE Košice a komunitné centrum PRIZMA vedú LGBTI študentov a študentky, aby aktívne hľadali spôsoby, ako zlepšiť postavenie komunity. 

V rámci projektu KompAkt vzdelávajú budúcich LGBTI aktivistov a aktivistky, pomáhajú im orientovať sa v oblasti ľudských práv, učia ich projektovému mysleniu a tímovej spolupráci. Prostredníctvom realizácie malého projektu si mohli účastníci získané schopnosti overiť aj v praxi. 

Do školenia sa zapojili aj Viktor Hajnal a Lukáš Bláha, obaja sú študenti, majú 16 rokov. A keďže sa venujú umeniu, rozhodli sa pripraviť výstavu s názvom StreetQueer. „Na Slovensku sa na inakosť ľudia pozerajú rôzne. Niektorí ju plne podporujú, iní ju odsudzujú. Práve preto sme sa rozhodli spraviť túto výstavu, pre lepšiu budúcnosť, a aby sme búrali stereotypy,“ vysvetľujú tvorcovia. Výsledok ich práce si môžete pozrieť online, podarilo sa im osloviť viacero mladých umelcov a umelkýň z celého Slovenska, ktorí prispeli výtvarnou či literárnou tvorbou, digitálnou ilustráciou, makeup artom, textilným dizajnom či dokonca filmom.
Nižšie si môžete pozrieť časť diel, celú výstavu StreetQueer nájdete na tomto linku.


Vďaka vašej podpore vznikol tento článok.

Ak ste našli chybu, napíšte na dex@queerslovakia.sk

Čo si myslíš o článku?

Ak miluješ RuPaul's Drag Race, určite si pozri týchto 9 šou

Ak miluješ RuPaul’s Drag Race, určite si pozri týchto 9 šou

Roman Samotný

Čo je veľa, to je veľa, 2020 nás učil, čo je akurát