RADIO KIKI Queer Festival

22.8.2015 / Stará tržnica, KC Dunaj, Tepláreň Café / Bratislava

 
English ↓

Program

10.00 – 15.00

Stará tržnica, Námestie SNP 25

Prezentácia LGBTI organizácií: Iniciatíva Inakosť, Divadlo NoMantinels, TransFúzia, LGBT workout, Lotosové kvety, Q-centrum, PRIDE Dúhové Košice, Dúhový PRIDE Bratislava

15.00 – 22.00

Tepláreň Café, Zámocká 30
DJs:

22.00 – 5.00

KC Dunaj, Nedbalova 2
LIVE:
DJs:

Vstupenky do KC Dunaj

Na mieste

8 eur/ po 0.30 5 eur

O festivale

Ide už o tretí ročník queer festivalu Radio Kiki.

Opäť prinesie kopu skvelej hudby, ale priestor dostanú aj aktivity LGBTI organizácií. Cieľom festivalu je priblížiť queer komunitu, ako reálne žije a čomu sa venuje. Rádio Kiki vám ukáže umenie, ktoré táto komunita tvorí a predstaví hudobníkov a hudobníčky, ktorí sú queer.

Program sa začne už o 10.00 v bratislavskej Starej tržnici, kde sa môžu návštevníci a návštevníčky viac dozvedieť o queer združeniach, pozrieť si filmy Filmového festivalu inakosti či hry divadla NoMantinels, rozprávať sa s trans ľuďmi o ich živote, spoznať príbeh prvého teplého aktivistu Imricha Matyáša a mnohé ďalšie. Zastúpené budú tieto občianske združenia: Iniciatíva Inakosť, Divadlo NoMantinels, TransFúzia, LGBT workout, Lotosové kvety, Q-centrum, PRIDE Dúhové Košice.

Festival pokračuje po 15.00 v novootvorenej queer kaviarni – Tepláreň Café, ktorá je na Zámockej ulici 30. Slovenskí dídžeji Vesnu a Nada El tam budú hrať veselú letnú house music. Ak si chcete zatancovať už počas dňa, ste vítaní a vítané. Vstup na program v Starej tržnici aj v Tepláreň Café je zdarma.

O 22.00 sa festival presunie do KC Dunaj, kde budú tri koncerty queer interpretov: vystúpia Ray Noir z Veľkej Británie, HOLY z Česka a domácu scénu zastúpia Impreus. Nasledovať bude párty s dídžejkami Samanthou Togni (UK) a Whyme (SK).


Interpreti


Ray Noir (UK)

Screen Shot 2015-08-10 at 19.43.16Temný princ londýnskych klubov! Ray Noir je známou postavou na londýnskej dídžejskej scéne, kde sa pohybuje už roky. Najnovšie si získava čoraz väčšiu popularitu so svojim vlastným singlom Double Trouble, ktorý sa stretol s veľmi dobrým ohlasom nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Nemecku, USA, Južnej Kórei a v Kolumbii. Najbližšie ho čakajú vystúpenia vo Fínsku, Španielsku aj v USA.

Ray je pôvodom Nór. Vďaka záľube v tetovaní a dramatickému make-upu získal prezývku Princ temnôt. Odráža sa to aj v jeho hudbe, kde vychádza zo svojich goth a synth-popových idolov. Jeho tracky sú temné a s výrazným, tvrdým beatom, obľubuje industriálny rytmus a melódiu electro-popu. Zádumčivé a desivé nálady kombinuje s chytľavými tanečnými hitmi. Jeho šou je vizuálne podmanivá a hudobne strhujúca.

Soundcloud →

Samantha Togni (UK)

Screen Shot 2015-08-10 at 19.45.04Stúpajúca hviezda z Londýna! Samantha sa dostala k hraniu v roku 2013, no jej cit pre hudbu a schopnosť vnímať publikum sa postarali o to, že jej dídžejská kariéra naberá na obrátkach. Úspešne bodovala na eventoch top fashion značiek ako je Karl Lagerfeld, Eleven Paris, Nike, Urban Outfitters and Dr. Martens. Samantha jej rezidentom na najúspešnejšej akcii vo východnom Londýne – Dirty Diana a pravidelne hrá aj na vychytenej party DISH. Jej meno rezonuje aj v kluboch v Taliansku a v Španielsku, no za sebou má hranie v mnohých európskych mestách a stihla hosťovať aj v Japonsku.

Okrem hudby sa venuje aj móde, jej tvár sa objavila napríklad na stránkach magazínov Vogue Paris a Korea, Vice či Interview Germany. Oblečenie však aj navrhuje, jej posledná kolekcia sa volá: The End is Near (Koniec je blízko).

Soundcloud →

HOLY (CZ)

Screen Shot 2015-08-10 at 19.45.34Mladý, talentovaný a multi! Pod pseudonymom HOLY sa skrýva sladký mladík z Prahy menom Šimon Holý. Ešte nemal poriadne ani občiansky a už sa motal okolo hudby. Jeho tracky sú chytľavé, energické a zábavné, veľmi blízko má k electru a k popu. Koncerty spestruje bláznivým tancom a odvážnymi módnymi kreáciami. Svoj talent ukázal na pražskej kultovej akcii Pioneer, kde ho dav miloval. Rovnako skvele na neho reagovali aj ľudia na známej bratislavskej party Tepláreň, keď počas jeho koncertu všetci tancovali ako o život. HOLY však nezaháľa a neustále obšťastňuje svojich fanúšikov novými projektami. Aktuálne je riaditeľom festivalu Elekce a polovicou Performance Revival. Na pražskej FAMU študuje réžiu a popri tom moderuje na Radiu Wave.

Soundcloud →

Impreus (SK)

Screen Shot 2015-08-12 at 22.04.05No limits! Slovenská skupina Impreus vznikla na jar v roku 2011, keď spolu začali hrať basgitarista a skladateľ Radovan Činčura a bubeník Juraj Hasík. Od začiatku sa zameriava výlučne na vlastnú tvorbu bez žánrových limitov. Do škatuľky queer sa dostali práve pre svôj dôraz na originalitu zvuku a tvorby. Pre ich tracky je charakteristická najmä experimentálnosť, chuť hladať nové podoby hudby a veľká rôznorodosť. Keďže chalani sa nechceli sústrediť výlučne na inštrumentálnu hudbu, po dlhšom období sa k nim pridala vokalistka a klavíristka Zuzana Morovičová, ktorá Impreus obohatila o istú intímnosť a jemnosť. Za svoju doterajšiu existenciu skupina absolvovala množstvo koncertov, najmä v bratislavských kluboch. Ich koncerty sú nápadité a hravé. Aktuálne sa sústreďujú na nahrávanie a pripravujú klip pre svoj singel.

Facebook →

Whyme (SK)

Screen Shot 2015-08-10 at 19.47.50Objavuje  a spája! Whyme alebo Suzanne Zu k muzike inklinovala od malička, keď ju rodičia odchovali na Led Zeppelin, Jimim Hendrixovi, Janis Joplin či Ericovi Claptonovi.  Už ako 7-ročná mastila na klavíri a v 12 rokoch k tomu pridala aj spev. Vtedy pochopila, že jej vzťah k hudbe je naozaj veľmi vážný. Neskôr ju to začalo ťahať čoraz viac k elektronike a experimentálnej hudbe, ktorú objavila vďaka soundu Depeche Mode.

DJ-ing berie ako relax. Dobrá selekcia je podľa nej o tom, aby ľudia vedeli, že dobrá hudba stále existuje.
 Najčastejšie ju možno počuť v klube a bare Nu Spirit, ale za sebou má hranie vo všetkých dobrých bratislavských kluboch. Jej zmysel pre pestrosť sa prejavil práve v túžbe objavovať nové žánre, ktoré veľmi citlivo a dômyselne prepája. Výsledkom je zvuk, ktorý je hudobne a emočne bohatý. Strieda melancholické jemné melódie aj nadupané drsné riffy. Čo sa týka štýlu, je to mix od bass, garage, uk, hip-hop, future sound, techno či deep house. Najviac ju to však ťahá k technu, veľmi rada kombinuje prvky z tanečnej scény 90. rokov, detroit techno, acid house s modernými zvukmi.

Soundcloud →

Nada El (SK)

Screen Shot 2015-08-12 at 22.01.36Éterická techno kráľovná! Nada El je už 3 roky aktívna na bratislavskej hudobnej scéne, no mohli ste ju počuť už aj v Budapešti alebo Prahe. Je rezidentkou akcie Slu:t v Nuspirit Bare, ktorú tvorí so svojou spoluhráčkou a dlhoročnou kamarátkou Jul. Jej pohľad na hudbu je v súčasnosti  striktný a drží sa v hladinách techna a minimalu s občasnými prímesami housu. Medzi jej obľubené lable patrí Hivern a Minus, ku ktorému ju priviedla práve Juliana. Veríme, že si užijete tento 50%-ný koncentrát dievčenského dua, ktorý bude na Rádiu Kiki nekompromisne diktovať svoj pohľad na súčasnú tanečnú hudbu.

Facebook →

Vesnu (SK)

VesnuVesnu je fanúšikom bratislavských a košických queer parties dôverne známy. Je rezidentom akcie Queer Beer, no so svojimi beatmi sa predviedol už aj na party Tepláreň či Homomat. Veľmi blízky vzťah s tanečnou hudbou má takmer 15 rokov. Na scéne figuruje už niekoľko rokov ako promotér a pred dvomi rokmi sa dostal k DJ-ingu. Vyrastal na slovenskom techne, Tokym či Dalovi. No hudobne ho ovplyvnila najmä legendárna party MIE a dvojica Glaubic a Haberland. Deep house tvorí gro jeho selekcie, no s veľkou obľubou hrá aj oveľa staršie tracky, Chicago house či acid. Jeho sety sú veselé, plné radosti z hudby a zo života.

Soundcloud →

Mimovládky

Iniciatíva Inakosť

03-01Iniciatíva Inakosť je mimovládnou neziskovou organizáciou, ktorej hlavným cieľom je obhajoba a presadzovanie ľudských práv lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí, odhaľovanie a odstraňovanie všetkých foriem diskriminácie na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity a oslobodenie spoločnosti od homofóbie a transfóbie. www.inakost.sk

Na Radiu Kiki sa Inakosť zameria najmä na prezentovanie kampane za uzákonenie životných partnerstiev pre všetky páry pod heslom “Chceme sa brať. Vážne.” V pohodlných letných kreslách a v príjemnej atmosfére získate argumenty a informácie o potrebe právneho uznania partnerstiev párov rovnakého pohlavia. Môžete si vypočuť osobné príbehy takýchto párov, alebo prispieť vlastným postojom či osobným príbehom k podpore kampane. Celý čas bude bežať foto kampaň, ktorej cieľom je podpora životných partnerstiev na Slovensku “Chceme sa brať. Vážne.”

Filmový festival inakosti

02-01FFi  je festivalom pre lesby, gejov, bisexuálov, transrodových ľudí, ich rodiny, deti a priateľov. Festival od roku 2007 voľne nadväzuje na tradíciu gay festivalov na Slovensku, ktoré sa konali v rokoch 1996 až 2001. V súčasnosti jediný LGBTI filmový festival na Slovensku organizuje občianske združenie Iniciatíva Inakosť. FFi vznikol, aby kultivovane, prezentovaním kvalitných diel svetovej a domácej kinematografie, zabával filmových fanúšikov, hetero i neheterosexuálnych, „brojil“ proti homofóbii a xenofóbii, podnecoval spoločenskú diskusiu a riešenie problémov stále prehliadanej LGBTI minority na Slovensku. www.ffi.sk

FFi prinesie na Radio Kiki výber krátkych filmov s queer tematikou. K dispozícii budú aj katalógy z predošlých ročníkov festivalu a organizátori vám približia, čo môžete čakať na festivale tento rok.

NoMantinels

08-01

NoMantinels je občianske združenie, ktoré sa venuje súčasnej dráme, vzdelávaniu a osvetovej činnosti  v oblasti rodovej rovnosti a práv LGBTI ľudí. Od svojho vzniku autorsky pripravilo a uviedlo na divadelné dosky niekoľko hier, z posledných môžeme menovať drámu Lab.oratórium sexuality o živote prvého aktivistu za dekriminalizáciu homosexuality v Československu, Imricha Matyáša alebo hru o nenávisti na internete Pripojení. NoMantinels vyškolilo veľký počet mladých ľudí, ako sa brániť voči diskriminácii, nenávistným prejavom, či ako prispieť k zmene spoločnosti a väčšej akceptácii menšín. V súčasnosti realizuje projekt Dúhový rok, v rámci ktorého pripravilo množstvo zaujímavých podujatí a originálnych výtvorov. Spomeňme napr. Mesiac LGBTI histórie, literárnu súťaž Kvírenie, historický výskum či výstavu o Matyášovi. www.nomantinels.sk

PRIDE Dúhové Košice

09-01PRIDE Dúhové Košice 2015 si kladie za cieľ poukázať na existenciu LGBTI ľudí na východe  krajiny, vytvoriť pre túto neviditeľnú menšinu priestor, ktorý môže aspoň na pár dní vedome obývať a do ktorého vie pozvať majoritu na diskusiu. Druhou hlavnou líniou, ktorej sa chce PRIDE Dúhové Košice 2015 venovať, je tvorba a posilňovanie lokálnej komunity LGBTI ľudí prostredníctvom vzbudenia pocitu spolupatričnosti, vytvorenia atmosféry spoločného ducha a uvedomenia si seba samého ako rovnocennej súčasti spoločnosti, za ktorú sa oplatí bojovať.  www.pridekosice.sk

Organizátori košického PRIDE vám na Radiu Kiki priblížia program tohto ročníka pochodu, ktorý sa bude konať v septembri. Rovnako sa s vami radi porozprávajú o postavení LGBTI ľudí na východnom Slovensku.

Lotosové kvety

07-01Ide o občianske združenie, ktoré spája LGBTI športovcov. Tvoria ho tri sekcie, volejbalová, florbalová a bedmintonová. Združenie vzniklo vo februári 2011. Najaktívnejšia bola najmä volejbalová časť. Volejbalisti z Lotosových kvetov majú za sebou turnaje vo Varšave, Budapešti, Barcelone, Viedni. Sú súčasťou teplej česko-slovenskej ligy Legay, kde získali dokonca raz aj prvenstvo. Už tretí rok organizujú v Bratislave medzinárodný volejbalový turnaj LGBTI družstiev. Posledný rok sa výrazne rozbehla najmä florbalová sekcia, ktorá trénuje dokonca dvakrát týždenne. www.lotosovekvety.sk

Na Radiu Kiki môžete spoznať športovcov najmä z florbalovej sekcie Lotosových kvetov, osobne vám priblížia aktivity združenia, porozprávajú o tréningoch a možnosti, ako sa zapojiť.  Pripravili aj zábavné športové súťaže.

LGBT workout

04-01Občianske združenie LGBT workout kladie dôraz najmä na fyzické a mentálne zdravie LGBTI ľudí. Ako sa vyjadrili: “Keďže zásadná väčšina z nás počas dňa zaťažuje len určitú časť tela, prišli sme s myšlienkou rozhýbať celý organizmus a zároveň spájať ľudí z queer komunity.” Ide o mladé, no veľmi dynamické združenie. Od začiatku roka 2015 majú za sebou už niekoľko úspešných aktivít: LGBTI tanečný kurz, športový víkend v Tatrách, organizujú pravidelné crossfitové tréningy či lekcie jógy. www.facebook.com/lgbtworkout

Na Radiu Kiki ich stretnete v jednom stánku s Lotosovými kvetmi. Okrem informácii o ich činnosti majú pre vás pripravené aj športové aktivity.

TransFúzia

12-01Občianske združenie TransFúzia tvoria trans ľudia, ktorí sa venujú posilneniu komunity trans ľudí na Slovensku a dodržiavaniu ich ľudských práv. Poskytujú poradenstvo pre trans ľudí a ich blízkych, organizujú podporné skupiny, prezentujú tému médiám a verejnosti, pripravujú právne analýzy, výskumy o situácii v zdravotníctve a školstve, vzdelávajú rôzne skupiny a snažia sa zmeniť právo a medicínsku prax, aby trans ľudia boli plne rešpektovanými členmi spoločnosti. www.transfuzia.org

TransFúzia pripravila pre návštevníkov Radia Kiki živú knižnicu, transľudia vám budú rozprávať o svojich životoch, skúsenostiach a problémoch.

Q-centrum

10-01Komunitné centrum pre LGBTI ľudí ponúka bezplatné psychologické, sociálne a právne poradenstvo, skupinové stretnutia, LGBTI knižnicu a obývačku, konzultácie k LGBTI bakalárskym a magisterským prácam, workshopy, vzdelávanie, kultúru i oveľa viac. Ak si gej, lesba, bisexuál/ka, transrodová osoba, rodič či blízky/a LGBTI človeka, je tu špeciálne miesto pre teba: Q-centrum. www.qcentrum.sk

Pracovníci a pracovníčky Q-centra vám na Radiu Kiki osobne priblížia, čomu všetkému sa venujú a ako vnímajú postavenie LGBTI ľudí na Slovensku. K dispozícii budú aj odborné brožúry o coming oute, o rodičoch LGBTI ľudí, o právnych otázkach.

Kontakt

  • Booking, marketing: Roman Samotný, info@radiokiki.sk
  • Produkcia: Teuta Jonuzi
  • Web: Eugen Korda
  • Grafika: Marek Cvejkuš

For the English speaking

This is already the third year of the queer festival Radio Kiki. Again, festival will bring a lot of great music, but also enough space for activities of LGBTI organizations. The aim of the festival is to acquaint with the queer community, its real life and activities that it is devoted to. Radio Kiki will bring art made within this community and will present musicians who are queer.

The program will start at 10.00 a.m. in Bratislava’s Stara Trznica (Old market place) on SNP Square 25, where visitors can find out more about queer associations, watch movies of Slovak Queer Film Festival or plays of theater NoMantinels, chat with trans people about their lives, get to know the story of the first gay activist Imrich Matyas and many others. Civic associations that will be represented are: Iniciatíva Inakosť, Theater NoMantinels, TransFúzia, LGBT workout, Lotosové kvety, Q-centrum, PRIDE Dúhové Košice.

The festival will continue after 03:00 p.m. in the newly opened queer coffee shop – Tepláreň Café on Zamocka Street 30. Slovak DJs Vesnu and Nada El will play there bright summer house music. If you want to dance even during the day, you are welcome to stop by. Entry to the program in Stara Trznica and Tepláreň Café is free.

At 10:00 p.m. the festival will continue in KC Dunaj. There will be three concerts of queer artists: Ray Noir from UK, HOLY from the Czech Republic and domestic scene will be represented by Impreus. Performances will be followed by party with DJs Samantha Togni (UK) and Whyme (SK).

Tickets to KC Dunaj

On the spot

€ 8 / after 12:30am € 5

13-01-01 05-01 01-01 11-01 14-01